13 września 2016

Niezbędnik pierwszaka



Dzisiaj będzie notka podsumowująca pierwszy semestr pierwszego roku na weterynarii żeby wszystko zebrać w jednym poście. Łatwiej zostaną znalezione podstawowe informacje :)


Niezbędne książki na pierwszy rok:
- "Anatomia zwierząt tom 1" K. Krysiak
- "Anatomia zwierząt domowych. Repetytorium" H. Przespolewska
- "Histologia"W. Sawicki
- skrypt z chemii
- skrypt z biochemii
- słownik łacińsko-polski i polsko-łaciński

Dodatkowe książki, które ułatwiają życie niektórym studentom:
- "Anatomia zwierząt tom 2 i 3" K. Krysiak
- "Podstawy anatomii zwierząt domowych" H. Przespolewska
- "Histologia zwierząt" J. Zarzycki

Atlasy, w które można się zaopatrzyć:
- "Atlas anatomii topograficznej zwierząt" Popesko
- "Anatomia zwierząt domowych" Konig

Ja kupiłam ten pierwszy atlas i skorzystałam z niego dwa razy po około piętnaście minut, więc mocno przepłaciłam. Liczę na to, że na kolejnych latach bardziej mi się przyda. Konig, ze względu na zdjęcia, a nie ilustracje, jest bardziej przydatny na pierwszym roku.

Wszystkie książki można wypożyczyć w bibliotece SGGW. Nie jest ich wystarczająco dużo dla wszystkich studentów. Warto kupić jeżeli czujecie potrzebę podkreślania, kolorowania rycin itp. Ja wolałam mieć swojego Krysiaka, Sawickiego i repetytorium :)

Rzeczy, które są niezbędne na pierwszym roku poza książkami:
- 2 fartuchy bawełniane (jeden w użyciu, drugi w praniu) potrzebne na ćwiczenia z anatomii, histologii i chemii - bez nich nie wejdziecie na ćwiczenia!
- skalpel i pęsetę anatomiczną gdy pojawią się preparaty miękkie (od połowy pierwszego semestru) - dobrze zrobić zrzutkę całego roku, bo wtedy wychodzi taniej przy większym zamówieniu
- pudełko rękawiczek na anatomię - lateksowe bądź nitrylowe (te drugie troszkę mniej wysuszają ręce)
- kartki/zeszyty do robienia notatek na ćwiczenia/wykłady

To chyba wszystko jeżeli chodzi o takie niezbędniki :) Teraz przypomnienie przedmiotów (na drugi semestr uzupełnię jak go opiszę po kolei):

1. ANATOMIA
Wykłady: w pierwszym semestrze raz w tygodniu, w drugim dwa razy w tygodniu
Ćwiczenia: dwa razy w tygodniu
Kolokwia: w pierwszym semestrze jeden praktyczno-teoretyczny, dwa teoretyczne i jeden praktyczny. Z osteologii trzeba uzyskać 70% z praktycznego-teoretycznego, z artrologii i miologii 70% z teoretycznego, a z angiologii 70% łącznie z teoretycznego i praktycznego. Dla każdego przewidziane są dwa terminy. W semestrze letnim pojawi się pięć kolokwiów teoretycznych i trzy praktyczne. Należy zbierać zdobyte punkty i łącznie uzbierać 70% możliwych. Brak drugich terminów. W przypadku nieuzbierania wymaganych 70% jest wyjściówka, czyli jedno kolokwium z zakresu całego semestru.
Egzamin: Na końcu jest egzamin teoretyczno-praktyczny (podobny do osteologii). Jednak to nic pewnego dla was, bo co roku forma egzaminu się zmienia ;) również próg to 70%.

2. HISTOLOGIA
Wykłady: przy obu semestrach raz w tygodniu
Ćwiczenia: raz w tygodniu; na każdych wejściówka na samym początku przed prelekcją
Kolokwia: w semestrze zimowym jeden praktyczny i teoretyczny (praktyczny obejmuje też preparaty z biologii komórki), w semestrze letnim dwa praktyczne i dwa teoretyczne. Próg 75% zawsze ulega niewielkiemu obniżeniu do około 70%. Pojawia się piętnaście pytań, każde za jeden punkt - opisowe bądź rysunkowe (możliwe 0; 0,25; 0,5; 0,75 lub 1 pkt za pytanie). Z każdego kolokwium teoretycznego przewidziane dwa terminy. Praktyczny polega na rozpoznaniu trzech preparatów pod mikroskopem i wskazaniu struktur bądź ich nazwaniu gdy został naprowadzony przez asystenta. Terminy z praktycznego teoretycznie są dwa, praktycznie aż zdasz ;)
Egzamin: w semestrze zimowym z biologii komórki (21 pytań, każde za jeden punkt). W semestrze letnim z histologii i embriologii. Najpierw jest egzamin teoretyczny a, b, c, d. Często większość odpowiedzi jest prawidłowa i należy zaznaczyć tę najbardziej prawidłową. Po jego zaliczeniu można przystąpić do praktycznego. Praktyczny różni się od kolokwiów tym, że zamiast trzech jest pięć preparatów. Również trzeba je rozpoznać, wskazywać struktury i nazywać te wskazane przez asystenta.

3. CHEMIA
Wykłady: raz w tygodniu
Ćwiczenia: raz w tygodniu
Kolokwia: dwa kolokwia po 20 punktów. Z każdego przewidziane dwa terminy. Materiał na nie obejmuje jedynie ćwiczenia. Próg zaliczeniowy to 51%.
Egzamin: w sesji zimowej. Maksimum to 60 punktów. Próg zaliczeniowy taki sam jak w przypadku ćwiczeń. Większość pytań obejmuje wykłady (tylko 2-3 dotyczą części ćwiczeniowej).

4. BIOFIZYKA
Wykłady: raz w tygodniu
Ćwiczenia; BRAK
Kolokwia: BRAK
Egzamin: w sesji zimowej. Obejmuje zakres materiału z wykładów. Próg zaliczeniowy to 51%.

5. BIOLOGIA
Wykłady: raz w tygodniu
Ćwiczenia: BRAK
Kolokwia: BRAK
Zaliczenie: w sesji zimowej. Obejmuje zarówno część botaniczną jak i rozwojową z przewagą rozwojowej. Próg zaliczeniowy to 60%. Przewidziane dwa terminy zaliczeń.

6. FIZJOLOGIA MOLEKULARNA KOMÓRKI
Wykłady: raz w tygodniu
Ćwiczenia: BRAK
Kolokwia: BRAK
Zaliczenie: w sesji zimowej. Należy zdobyć minimum 13 na 25 punktów. Przewidziane dwa terminy.

7. TECHNOLOGIA INFORMACYJNA
Wykłady; BRAK
Ćwiczenia: raz w tygodniu
Kolokwia: brak
Zaliczenie: pod koniec ćwiczeń. Obejmuje typowe polecenia w wordzie i excelu, które przerabiane są podczas całego semestru.

8. FAKULTETY
To jak wygląda zaliczenie poszczególnych fakultetów zostało opisanych w poście :)

9. BIOCHEMIA (MODUŁ 1)
Wykłady: raz w tygodniu
Ćwiczenia: raz w tygodniu po 3 godziny
Kolokwia: trzy kolokwia, każdy po 21 punktów. Zalicza minimum 11 z każdego.

10. DRUGI SEMESTR
Opis drugiego semestru na weterynarii :)

Myślę, że taka notka podsumowująca dobrze uporządkuje wszystkie informacje dotyczące pierwszego roku studiów :)

19 komentarzy:

  1. Świetny post, bardzo jasno i zrozumiale wszystko opisujesz, dzięki czemu trochę mniej stresuję się pierwszym rokiem. Wszystko jakoś bardziej ludzko wygląda ;) A przy tym masz bardzo przyjemny język pisania, taki akurat, ładny, ale nie przemądrzały, aż miło się czyta:)

    OdpowiedzUsuń
  2. A jak to wygląda że skryptami? Dostajemy je od wykładowców do skserowania, kupujemy, wypożyczamy z binlioteki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jedna z osob z roku dostanie skrypt z chemii od doktor prowadzącej zeby skserować dla całego roku na następne cwiczenia. Wy po prostu tej osobie zapłacicie za wydruk i bindowanie (około 15zl wychodzi) i będziecie mogli odebrac w ksero :) na pierwsze cwiczenia nie musicie go miec :)
      Jezeli chodzi o biochemie z drugiego semestru do powiedzą wam na pierwszych żebyście wypożyczyli skrypt z biblioteki i sobie skserowali :) mozna zrobic identycznie jak przy chemii :)

      Usuń
  3. podbijam pytanie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zastanawiam się czy książki muszą być konkretnie tych autorów? Czy może być histologia czy anatomia zwierząt kogoś innego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, ze sa inne ksiazki do danych przedmiotów, lecz nasi prowadzący bazują na tych co wymieniłam. Mozesz pożyczyć ksiazki, ktore Cie interesują, i zobaczyc czy materiał w nich pokrywa sie z wymagana przez prowadzącego wiedza :)

      Usuń
  5. Te progi zaliczeniowe 70 % są przerażające. Jak dużo osób uzyskuje takie zaliczenia? Czy dużo osób nie zdaje? Jak się nie zaliczy to co?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety są przerażające i na początku sprawiają ogromne problemy nowym studentom. Jednak idzie się do wszystkiego przyzwyczaić ;) mnie już nic nie zaskakuje. Na początku dużo osób ma drugie terminy bądź wyjściówki. Z czasem powoli wchodzi się w ten rytm nauki i te progi przestają być takie trudne do zdobycia. Osoby, które nie są niestety w stanie przestawić na taką naukę, odpadają. Nie ma co jednak panikować, bo większość daje radę i przechodzi na kolejny rok ;) Zazwyczaj są dwa terminy kolokwiów bądź możliwość pisania wyjściówki z całego semestru, tak więc niezdanie nie powoduje automatycznego skreślenia z listy studentów :)

      Usuń
  6. Rozumiem że na biofizyce czy na np. biologii nie ma w ogóle żadnych wejściówek itp? Chodzę sobie cały semestr bezstresowo i dopiero mam być wyuczona na tip-top na sesję? Trochę ta cała nauka na studiach wydaje mi się abstrakcyjna. Czy wejściówki są w jakikolwiek sposób zapowiadane, wykładowcy naprowadzają co mamy umieć, czy mamy się sami domyślić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma, poniewaz sa tylko wykłady :) jezeli mówimy o wejściówkach z histologii to sa one co tydzien z tematu cwiczen, na ktorych sie pisze (Np ćwiczenia z tkanki kostnej - zaczyna sie wejściówka z tkanki kostnej). A uczymy sie z wykladow i Sawickiego :)

      Usuń
    2. Super, dziękuję, teraz wydaje się to trochę bardziej logiczne :p. Jak wygląda sytuacja z niestacjonarnymi? Są traktowani na równi ze stacjonarnymi, czy da się odczuć że wykładowcy mają ich za tzw "gorszych"?

      Usuń
    3. Hmmm... podobno u niektórych da się to odczuć, ale nie wiem czy to są dobre odczucia. W sensie czy ci ludzie sobie tego nie wmawiają. Jednak nie moge tego potwierdzic, poniewaz jestem na stacjonarnych, a ludzie z niestacjo maja osobne grupy niz stacjo. Wsród osob z niestacjonarnych jest cała masa ludzi z super wynikami, ktore podziwiam za to i wiem, ze sama nigdy nie bede w stanie takich osiągnąć :) wiec na pewno ich nikt nie traktuje jako gorszych ;)

      Usuń
  7. Super, dziękuję za cenne informację. Pozostaje mi tylko przygotować się psychicznie na pierwsze wzloty i upadki w nadchodzącym roku ;).

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam pytanie odnośnie repetytorium Przyspolewskiej, czy zaopatrując się w tą książkę należy również zainwestować w podstawy anatomii zwierząt tej samej autorki, czy repetytorium jest alternatywą dla tego podręcznika?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem tak - ja nie korzystałam w ogóle z podstaw, ponieważ jest tam o wiele mniej informacji niż w repetytorium czy Krysiakach :) ale sporo osób to czytało na ćwiczenia i bardzo polecają. Nie jest to na pewno alternatywa, ponieważ w repetytorium jest dużo więcej informacji. Jest to jakby zebranie w jeden tom wszystkich tomów Krysiaka :)

      Usuń
  9. SGGW jak sama nazwa wskazuje to szkoła I tu się ludzi szkoli na fachowców w zawodzie. Albo umiesz albo nie stąd wyśrubowane dla niektórych poziomy zaliczenia. Pamiętajcie, drodzy przyszli weterynarze - w waszych rękach życie i zdrowie naszych " braci mniejszych".

    OdpowiedzUsuń
  10. 43 year old Health Coach I Perry Burnett, hailing from Mount Albert enjoys watching movies like Destiny in Space and Water sports. Took a trip to Teide National Park and drives a Ferrari 250 GT LWB California Spider. sprobuj tak

    OdpowiedzUsuń