10 września 2016

Jak powstaje życie, czyli biologia




Biologia jest przedmiotem jedynie wykładowym, odbywającym się w semestrze zimowym. Podzielony jest na dwa bloki. Pierwszy z nich obejmuje mniej więcej 30% wykładów, na których poznajemy rośliny lecznicze, surowce roślinne, jakie możemy z nich pozyskać, oraz ich działanie na organizm. Wykład trwa dwie godziny z piętnastominutową przerwą w środku. Część ta prowadzona jest przez panią doktor Annę, będącej przede wszystkim pracownikiem Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych wydziału Ogrodnictwa.

Najczęściej w czasie przerwy bądź tuż po wykładzie można podejść do pani doktor, która zawsze na swoją część przynosi omawiane rośliny i pokazuje lecznicze korzenie, łodygi bądź liście. Można je dotknąć, powąchać czy po prostu obejrzeć. Każda nasza wątpliwość zostanie też omówiona, ponieważ pani doktor ma naprawdę dużą wiedzę odnośnie roślin leczniczych.

Po skończeniu bloku roślinnego następuje zmiana prowadzącego. Kolejną wykładającą osobą jest pani doktor Helena z Katedry Nauk Morfologicznych wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Z panią doktor, poza biologią, również będziecie mieć styczność na anatomii w semestrze letnim gdzie przejmuje na ten okres kierownictwo.

Drugi blok obejmuje około 70% wykładów, których zagadnienia odnoszą się do zapłodnienia oraz rozwoju płodu i błon płodowych. Poznacie rodzaje owych błon u poszczególnych gatunków zwierząt, sposoby zapłodnienia czy kolejne etapy rozwoju zarodka. W tej części bloku będziecie musieli umieć posługiwać się zarówno nomenklaturą polską jak i łacińską. Oba języki są potem wymagane na zaliczeniu przedmiotu.

Wykłady z obu bloków są prowadzone w sposób przejrzysty. Przy drugim również obowiązują dwie godziny z piętnastominutową przerwą. Oba bloki, chociaż omawiające tak różne tematy, przydają się na późniejszych etapach studiów. Część rozwojowa ma swoje odzwierciedlenie w układzie moczowo-płciowym na anatomii oraz zagadnieniach embriologicznych na histologii. Część odnosząca się do roślin leczniczych natomiast przyda się na późniejszych latach przy lekach naturalnych, ale to dopiero i przede mną :)

ZALICZENIE: Przedmiot kończy się zaliczeniem na ostatnim wykładzie. Obejmuje zarówno pierwszy jak i drugi blok wykładowy. Dostajecie kartę odpowiedzi, na którą nanosicie precyzyjną odpowiedź na zadane pytanie. Kilka odnosi się do pierwszej części wykładów, a pozostałe do drugiej. Przewaga pytań przechyla się na dział odnoszący się do rozwoju.

Od doktor Heleny około trzy tygodnie przed zaliczeniem dostajecie listę pytań obowiązujących na zaliczeniu z jej części wykładowej, które musicie opracować i nauczyć się na pamięć. Zazwyczaj większość pytań się powtarza z lat poprzednich, chociaż są pewne modyfikacje oraz zmiany, które zostają przekazane na wykładzie.

Przykładowe pytanie:
Jak nazywają się narządy płciowe żeńskie, które rozwijają się z grzebieni płciowych oraz pierwotnych komórek płciowych (po polsku i po łacinie)?
Jajniki ovaria

Pytania odnośnie pierwszego bloku obejmują wymienienie 2-3 roślin o działaniu na przykład wykrztuśnym czy przeciwgorączkowym. Mogą pojawić się też pytania odnośnie typowego działania jakiegoś związku biologicznego w roślinie.

Żeby zdać zaliczenie należy napisać je na minimum 60%. Nie jest to jednak nie do przeskoczenia ;) Mi zabrakło na przykład półtora punktu do piątki, więc tych pytań naprawdę da się nauczyć!

Jeżeli macie jakieś pytania to zapraszam! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz