6 marca 2017

Mleczaki, zęby stałe - wypadanie zębów u psów i kotów




Hej!
Po dzisiejszej rozmowie z koleżanką w drodze do domu z uczelni, postanowiłam napisać krótką notkę na temat wymiany zębów u psów i kotów. Stomatologia nie jest raczej dziedziną, która jakoś mocno mnie kręci, ale chcę rozwijać się na wielu płaszczyznach, by koniec końców podjąć decyzję co dokładnie chcę robić ze swoim życiem ;). Tak więc dokształcam się wszędzie gdzie tylko jestem w stanie. Do pełnej, świadomej i dojrzałej decyzji daję sobie czas do połowy czwartego roku. Wtedy nie ma przebacz i mocno prę w upragnionym kierunku.


A teraz przejdźmy do podstawowej wiedzy każdego właściciela czworonoga, którą zdobywa na którymś etapie swojego życia. Czyli o wymianie zębów szczeniaków i kociaków słów kilka.


PIES

U szczeniaka pierwsze zęby wyrastają w pełni około szóstego tygodnia życia. Są to powszechnie znane mleczaki, które w groźnej, małej szczęce za długo nie posiedzą :). Jest ich 28, a schemat wygląda następująco:

313 || 313

co oznacza, że szczeniak posiada trzy siekacze, jeden kieł i trzy przedtrzonowce na połówce łuku zębowego, a na całym sześć siekaczy, dwa kły i sześć przedtrzonowców. Podsumowując na górze ma czternaście zębów i tyle samo na dole :)
Między czwartym, a siódmym miesiącem życia następuje wymiana, która powinna zakończyć się w okolicach ósmego miesiąca. Przez ten okres należy bacznie obserwować zęby naszego pupila (przynajmniej raz w tygodniu), by ocenić prawidłowość zgryzu oraz brak podwójnych zębów. Po zakończeniu procesu wzrostu należy udać się do weterynarza, by fachowo ocenił stan uzębienia zwierzaka :)

Prawidłowy zgryz naszego psa to tzw. zgryz nożycowy. Siekacze górne nachodzą na dolne w taki sposób, że dolne zęby mają styk z tylną stroną zębów górnych. Bardzo podobnie jak u nas :)

Nieprawidłowy zgryz naszego pupila to możliwe wystąpienie przodo- lub tyłozgryzu. Wtedy też siekacze górne są ułożone nieprawidłowo względem dolnych. Kolejną nieprawidłowością są tzw. zęby cęgowe, w których zęby stykają się idealnie końcami, co prowadzi do nieprawidłowego pobierania pokarmu.

Tyłozgryz

By zapobiec nieprawidłowościom w jamie ustnej przez krzywy zgryz należy uważać na zachowanie naszego podopiecznego - wszelkie szarpanie zabawek może do tego doprowadzić. Tak samo źle zbilansowana dieta jest powodem wad uzębienia. Należy jednak pamiętać, że nawet około drugiego roku życia może dojść do deformacji, więc kontrola zębów powinna być rutynowym badaniem przy wszelkiego rodzaju wizytach u weterynarza (np. podczas szczepienia). W końcu nieprawidłowości prowadzą do bólu i cierpienia naszych czworonożnych przyjaciół!


Schemat zębów u dorosłego psa wykazuje ich obecność w liczbie 42 i wygląda następująco:

3142 || 3143

Oznacza on różnice w łuku górnym oraz dolnym u psów. W łuku górnym znajduje się sześć siekaczy, dwa kły, osiem przedtrzonowców i cztery trzonowce. Natomiast w dolnym wyróżniamy sześć siekaczy, dwa kły, osiem przedtrzonowców i sześć trzonowców. Poza tym siekacze mają swoje specjalne nazwy i idąc od środka w bok wyróżniamy okrajki, średniaki i cęgi. U psa występują również tzw. łamacze, czyli para czwartego przedtrzonowca i pierwszego trzonowca.

Jak widać dorosły pies posiada o 14 zębów więcej niż szczeniak :). Należy jednak bardzo bacznie obserwować czy nie dochodzi do tzw. przetrwałych zębów. Objawia się to brakiem wypadnięcia mleczaka, a wyrośnięciem zęba stałego. Gdy nie dojdzie po pewnym czasie do usunięcia już niechcianego gościa należy umówić się z weterynarzem na wizytę celem jego usunięcia. Obecność podwójnych zębów prowadzi do ich łamania, uszkadzania dziąseł czy zapaleń przyzębia. Poza tym jest jedną z przyczyn nieprawidłowego zgryzu, a tego na pewno nie chcemy :)

A gdzie podziewają się zęby mleczne naszych szczeniaków?
Psy często je połykają, więc nie należy się przejmować brakiem znalezisk w domowym zaciszu. Mojego psa tylko jeden ząb udało mi się zdobyć gdy wypadł mu po prostu podczas zabawy. Reszta przepadła w odmętach jego gardła :)


Zdjęcia mojej koleżanki, które pokazują szczeniaka w trakcie wymiany uzębienia. Można dostrzec podwójne kły, które mam nadzieję, ze się unormują w niedługim czasie :)


Zdjęcie kolejnej koleżanki - zgryz dorosłego psa.


KOT


Proces i nieprawidłowości u kotów zasadniczo nie różnią się zbytnio od psów. Skupię się więc na najważniejszych zmianach :)

Koty również rodzą się bezzębne. Pierwsze mleczaki wyrastają około trzeciego tygodnia i rosną do około szóstego. Po tym czasie kot posiada w swoim uzębieniu 26 zębów, a tak przedstawia się schemat:

313 || 312

Można więc zauważyć już na poziomie mleczaków różnice w łukach zębowych. W górnym znajdują się o dwa przedtrzonowce więcej niż w dolnym. W wieku 3/4 miesiąca następuje wymiana na stałe, trwająca zazwyczaj do zakończenia pół roku przez kociaka. Po tym czasie powinien on posiadać już pełen garnitur, ale należy pamiętać o indywidualnym przypadku każdego osobnika. Jeden z moich kotów ostatni kieł zgubił dopiero około ósmego miesiąca i byłam gotowa na możliwość chirurgicznej interwencji przy usuwaniu. Na szczęście obyło się bez tego :)

Dorosły kot posiada 30 zębów, a ich schemat przedstawia się następująco:

3131 || 3121

Można więc zauważyć, że dorasta im tak naprawdę tylko po jednym trzonowcu na każdą połówkę łuku zębowego :). O wiele mniejsza zmiana niż w przypadku psów.

Koty, tak samo jak psy, połykają swoje zęby. Nie należy więc się tym przejmować. Często w tym momencie dochodzi do nadmiernego gryzienia właścicieli, ale również wycofania. Każdy osobnik przechodzi to inaczej, więc trzeba mieć to na uwadze :)






A to moi modele żeby koty również się pojawiły :)

12 komentarzy:

  1. Czuję się zaszczycona że stałam się inspiracją <3 Wspomniałabym jeszcze że na tym wszystkim mogą ucierpieć meble, szczególnie drewniane :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy dorosłym kotkom również mogą wypaść zęby?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mogą jednak ma to podłoże patologiczne. Bierze się z chorób ogólnoustrojowych, ale również chorób przyzębia, próchnicy czy niedoborów w diecie. Taką sytuację proszę sobie przenieść na człowieka :) Dorosła osoba, gdy wypada ząb, niezwłocznie udaje się do stomatologa. Dorosłe zwierzę, które już wymieniło zęby i zaczęło tracić swoje, powinno niezwłocznie zostać zabrane do weterynarza w celu badania krwi, jamy ustnej oraz moczu, by wykluczyć niebezpieczne choroby :)

      Usuń
  3. Jeśli chodzi o tą niezwłoczną wizytę u stomatologa to bym polemizowała ;). Jeśli chodzi o kotka natomiast, jest to dachowiec, właściwie dziki, którego dokarmiamy. Ząbek, kieł konkretnie,mu nie wypadł, a jedynie się przekrzywił. Jest to już stary kotek. Widziałam jak je mysz, suchą karmę również wcina.. Zapytałam z ciekawości, więc rażące zaniedbanie domownika tu nie wystąpiło. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak stary to pewnie po prostu ze starości ;) po prostu w mojej mini praktyce widziałam koty dosc mlode, ktore juz kilku zebow nie miały :)

      Usuń
  4. Witam. Mam problem. Mój kot to znajda. W chwili adopcji weterynarz określił jego wiek na około 4 miesiące. Od tego czasu upłynęło następne 3 miesiące a kociak nie ma żadnych zębów stałych. Czy to możliwe? Będę wdzięczna za opinię (mój kotek z pewnością też);).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, zazwyczaj zęby mleczne są połykane i nawet nie zauważamy kiedy następuje wymiana, wiec mozliwe ze kot ma już pełne, dorosłe uzębienie ;) zeby stałe nie sa tak ostre jak igiełki, wiec to je wyróżnia od mlecznych :) w razie watpliwości trzeba się przejsc do lekarza weterynarii:)

      Usuń
  5. cześć, kilka tygodni temu adoptowałam kotka, który jest w trakcie wymiany zębów. Wydaje mi się, że bardzo powoli rośnie mu kieł (mlecznego kła już nie ma), w miesiąc nie urósł wcale, wciąż ma ok3 milimetry długości. Czy to normalne? Jak długo kotu rośnie ząb od momentu pokazania się?

    OdpowiedzUsuń
  6. Mojemu psu suczce wypadł ząb z korzeniem suczka ma prawie 4 lata czy to normalne ze jej wypadł ten ząb nic ja nie boli nie ma żadnych objaw pies czuje sie dobrze

    OdpowiedzUsuń
  7. Mojemu psu (ma już jakieś 16 lat) wypadł dzisiaj kolejny ząb podczas zabawy. Nie ma dwóch górnych "jedynek" a dzisiaj to. Cholernie się o niego boję.od pewnego czasu popija mleko kotowi a karmy też już za bardzo nie chce jeść. Kupowałam mu różne przysmaki, i je jadł ale po chwili wymiotował. To że starości?

    OdpowiedzUsuń
  8. 30 yrs old Software Engineer I Eleen Gudger, hailing from Chatsworth enjoys watching movies like Nömadak TX and Cycling. Took a trip to Abbey Church of Saint-Savin sur Gartempe and drives a Defender. znajdz wiecej informacji

    OdpowiedzUsuń